Підготовлено дев’ятий у поточному році випуск журналу «Вісник прокуратури»

Згідно з частиною 9 розділу XV Перехідних положень Конституції України прокуратура продовжує, зокрема, виконувати функцію нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов’язаних з обмеженням особистої свободи громадян, – до набрання чинності законом про створення подвійної системи регулярних пенітенціарних інспекцій.

 

Здійснення прокуратурою контрольно-наглядових повноважень стосовно дотримання прав громадян, які перебувають у місцях несвободи, стало основною темою чергового номера журналу.

 

Автори, які представляють прокуратури різних областей, у наданих для публікації матеріалах намагалися охопити весь спектр наглядової діяльності: забезпечення прав засуджених на охорону здоров’я (Олександр Саулко «Забезпечення нагляду за додержанням конституційних прав в’язнів на охорону здоров’я в режимних установах Одещини», Лілія Куліковська «Захист прав осіб, які утримуються у місцях несвободи, перебуває на постійному контролі Прокуратури Тернопільської області»), гарантування в’язням відповідних соціально-побутових умов утримання (Сергій Сухоребрий «Захист прав в’язнів у місцях несвободи», Олексій Науменко «У Києві за ініціативою столичної прокуратури створено спецвідділення для ув’язнених, які страждають на психічні розлади»), дотримання трудового законодавства стосовно засуджених (Ігор Гонжа «Питання оформлення трудових правовідносин із засудженими у виправних центрах як запорука гарантування їх трудових прав, створення умов для виправлення та ресоціалізації») тощо.

 

Висвітлено на сторінках цього випуску й проблему, що виникла внаслідок окупації частини Донецької та Луганської областей, на якій залишились відбувати покарання у виді позбавлення волі тисячі громадян. Це питання порушується у статті Лариси Синкової «Передача засуджених, які відбували покарання в місцях несвободи на тимчасово окупованій території Луганської області, в контексті захисту їх прав і свобод як громадян України».

 

У рубриці «Праводомога» начальник відділу розробки та впровадження інноваційних методик організації роботи та управління в органах прокуратури науково-дослідного інституту Академії Ігор Козьяков аналізує новели законодавства у сфері національної безпеки і оборони та пов’язані з ними зміни у питанні взаємодії прокуратури з правоохоронними інституціями. У публікації «Прокуратура vs правоохоронні органи у складі сектору безпеки і оборони України» автор намагається привернути увагу до існуючих правових проблем, що виникли в процесі законодавчого регулювання сфер безпеки та оборони держави.

 

До проблеми використання рішень Національного агентства з питань запобігання корупції у кримінальному провадженні за ст. 366-1 «Декларування недостовірної інформації» КК України звертається начальник відділу дослідження проблем функціональної діяльності органів прокуратури науково-дослідного інституту Академії Олександр Гладун. Досліджуючи питання перевірки декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яку може здійснювати виключно НАЗК, автор доходить висновку, що під час розслідування кримінальних правопорушень за за цією статтею сторона обвинувачення має право ініціювати проведення такої перевірки або, якщо її вже проведено, витребувати й отримати рішення НАЗК про результати повної перевірки декларації на підставі ч. 2 ст. 93 КПК України чи шляхом тимчасового доступу до речей і документів.

 

У вересневому номері журналу розміщено також інформацію про міжнародну науково-практичну конференцію «Підготовка суддів, прокурорів та працівників правоохоронних органів: національний і зарубіжний досвід», на якій зібралися представники відомих дослідницьких установ із України, Італії, Чехії, Білорусі, судді, адвокати, експерти Ради Європи, громадські діячі й обговорили актуальні проблеми реформування зазначеної сфери з метою підвищення фахової компетентності працівників суду, прокуратури, правоохоронців.

 

Халімончик Богдан