Підготовлено п’ятий у поточному році випуск журналу «Вісник прокуратури»

Провідна тема номера пов’язана із Днем науки в Україні, який цього року припав на 18 травня.

 

Реалізація повноважень прокурорів на належному рівні, здійснення реформи прокуратури, оптимальної організації її роботи потребує наукового обґрунтування. З огляду на це в регіональних прокуратурах часто відбуваються семінари, конференції та круглі столи за участю науковців, міжнародних партнерів.

 

Так, цього місяця у прокуратурі Донецької області проведено семінар з питань діяльності прокурорів при оскарженні незаконних судових рішень у Верховному Суді, у прокуратурі Черкаської області – щодо взаємодії прокурорів з експертними установами, у прокуратурі Миколаївської області – стосовно додержання законів при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях, а також інших заходів примусового характеру.

 

Центром наукового співтовариства органів прокуратури є Національна академія прокуратури України. Її представників запрошують до участі в заходах на базі прокуратур регіонального рівня. Академія також є організатором численних наукових заходів. У травні в установі проведено І Міжнародну науково-практичну конференцію «Захист прав людини: міжнародний та вітчизняний досвід» та круглий стіл «Державна служба в Україні: шляхи реформування».

 

Два роки тому в журналі започатковано рубрику «Праводопомога». Її дописувачі, чинні прокурори та керівники органів прокуратури, їх заступники, аналізують окремі аспекти прокурорської діяльності, досліджують найбільш актуальні її питання, діляться позитивним досвідом на відповідних напрямах роботи, вказують на необхідність запровадження законодавчих змін.

 

Зокрема, у цьому номері з практикою застосування прокуратурою Чернівецької області різних форм представництва у сфері містобудівної діяльності знайомлять заступник прокурора області Олександр Воронін та прокурор відділу організації представництва в суді та при виконанні судових рішень Юлія Козлова. У їхній публікації значну увагу приділено питанню застосування представницьких повноважень органів прокуратури у зв’язку з несплатою коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту замовником будівництва.

 

Олеся Лаптінова, прокурор Сєвєродонецької місцевої прокуратури Луганської області, у своїй статті «Відсторонення від посади як захід забезпечення кримінального провадження» досліджує необхідність та доцільність запровадження такого заходу, наслідки невідсторонення від посади, аналізує повноваження прокурора під час реалізації вказаного заходу забезпечення кримінального провадження, зокрема пов’язаного з вчиненням корупційного злочину.

 

Поточне життя прокуратури у цьому місяці позначилося кадровими змінами – Романа Токаря призначено прокурором Дніпропетровської області, подальшим розвитком міжнародної співпраці. Зокрема, перший заступник Генерального прокурора Дмитро Сторожук повідомив про закінчення розслідування правоохоронцями із шести країн діяльності міжнародної злочинної групи, яка за допомогою мережі Avalanche викрала 100 млн доларів у 40 тисяч осіб. На дводенному круглому столі «Побудова справ щодо злочинів проти людяності, воєнних злочинів та геноциду», який відбувся у прокуратурі Автономної Республіки Крим, іноземні експерти консультували працівників прокуратур автономії та Донецької області з питань кваліфікації вчинених правопорушень, структури їх доказування, підстав та порядку звернення до Міжнародного кримінального суду.

 

У цьому місяці підсумки діяльності підбивають: Олег Сенюк, військовий прокурор Центрального регіону України, – щодо протидії військовими прокурорами злочинності, корупції та військовим правопорушенням, прокуратура Чернігівської області – щодо протидії організованій злочинності.

 

Варті уваги матеріали про вшанування пам’яті першого військового прокурора УНР Олександра Чеховича та привітання з 99-літтям ветерана органів прокуратури, Героя Радянського Союзу Івана Каліберди.

 

Акцентом стала тема, порушена викладачем Національної академії прокуратури України Олегом Карпенком у співавторстві з оперативним черговим Військової служби правопорядку Збройних Сил України Святославом Карпенком. У їх статті проаналізовано права та статус військовополонених відповідно до норм міжнародного гуманітарного права. Питання набуває особливої актуальності з огляду на очікування реакції світової спільноти на утримання у полоні Російською Федерацією 24 українських моряків.

 

Халімончик Богдан