Відбулася І Міжнародна науково-практична конференція «Захист прав людини: міжнародний та вітчизняний досвід»

16 травня 2019 року в Національній академії прокуратори України відбулася І Міжнародна науково-практична конференція «Захист прав людини: міжнародний та вітчизняний досвід», організована Академією спільно з Генеральною прокуратурою України, Секретаріатом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Консультативною місією Європейського Союзу в Україні та Асоціацією українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів.

 

 

Цей науковий захід присвячений Дню науки в Україні, який цьогоріч відзначається 18 травня. З нагоди свята гостей та працівників Академії було відзначено Грамотами та Подяками Національної академії прокуратури України.

 

 

Конференцію відкрив перший проректор з навчально-методичної та наукової роботи, доктор юридичних наук, старший науковий співробітник, габілітований доктор правничих наук (Республіка Польща) Сергій Мінченко. Він наголосив, що дотримання прав і свобод людини та громадянина є пріоритетом для кожної держави. Саме тому обрана тематика цієї науково-практичної конференції є гарною можливістю обговорити проблемні питання щодо забезпечення прав людини, які не втрачають своєї актуальності.

 

Із привітанням до учасників конференції звернувся виконавчий директор Асоціації українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів Вадим Пивоваров, зазначивши, що сьогоднішній захід – чудова нагода для обміну досвідом у сфері захисту прав людини, насамперед з міжнародними фахівцями.

 

 

Головний спеціаліст відділу правової експертизи процесуального законодавства Управління моніторингу процесуальних прав Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Тетяна Музиченко у своїй вітальній доповіді наголосила на актуальності обраної тематики конференції в умовах військового конфлікту на сході України, а також зупинилася на питаннях забезпечення прав і свобод людини та громадянина в контексті реформ, що проводяться в Україні.

 

 

Почесні гості конференції – директор Східноєвропейського агентства розвитку, президент Європейського інституту безперервної освіти Йозеф Затько та старший радник з питань прокуратури (організована злочинність) Консультативної місії Європейського Союзу Кароліна Ріус Аларко у своїх доповідях неодноразово зазначили, що прокуратура є одним з елементів системи захисту прав і свобод людини в державі, а її основним завданням має бути саме захист прав і свобод людини та громадянина.

 

Пан Йозеф Затько у своєму виступі також висловив слова вдячності керівництву Академії за запрошення та співпрацю і, користуючись нагодою, привітав першого проректора з навчально-методичної та наукової роботи Сергія Мінченка з Днем науки в Україні і вручив йому Диплом про присвоєння звання почесного професора Інституту безперервної освіти та відповідну медаль.

 

 

 

З особливою зацікавленістю учасники конференції прослухали доповідь члена-кореспондента НАПрН України, доктора юридичних наук, професора, заслуженого юриста України Василя Маляренка. Професор зазначив, що «запровадження двопалатного парламенту на розумній основі – це надійний ключ до ліквідації кризи в Україні, ключ до реалізації прав і свобод людини».

 

 

 

 

 

Жваву дискусію серед учасників конференції викликав виступ завідувача відділу проблем кримінального права, кримінології та судоустрою Інституту держави і права ім. В. М. Корецького НАН України, доктора юридичних наук, професора, академіка НАПрН України, заслуженого діяча науки і техніки України Олександра Костенка, в якому він зауважив, що «наразі все більш очевидним стає поширення у світі феномену зловживання правами людини. Еволюція наших уявлень про сутність прав людини є цілком закономірним явищем і вона актуалізується для нас як виклик нового часу. Відповіддю на цей виклик повинен стати пошук нової, досконалішої концепції прав людини, яка б виключала користування правами людини з позиції сваволі і ілюзій і зокрема таке явище, як зловживання правами людини».

 

 

Конференція зібрала чимало учасників, серед яких відомі правничі експерти та науковці, зокрема кандидат юридичних наук, доцент, заслужений юрист України Олександр Дроздов, доктор юридичних наук, професор, заслужений юрист України Антон Монаєнко, доктор юридичних наук, професор Наталія Ярмиш, кандидат юридичних наук, доцент Неля Лісова, кандидат юридичних наук, доцент Олег Баулін, кандидат юридичних наук, доцент Микола Арманов, кандидат юридичних наук Ігор Пилипенко, Михайло Камєнев, Євгенія Чупринська, Валентина Корж. Захід пройшов у відкритій та конструктивній атмосфері, що сприяла детальному обміну думками і досвідом, зокрема щодо необхідності вирішення проблемних питань, пов’язаних із порушенням прав людини в контексті їх недотримання, невиконання, ігнорування тощо.

 

Володимир Воїнов